ترمینال لینوکس و Shell , ارتباط آنها با یکدیگر.

سلام. هرکس که میخواد به دنیای لینوکس وارد بشه ، باید ترمینال لینوکس رو تا حد قابل قبولی یاد بگیره ، چرا که ترمینال مهم ترین و پر کار آمد ترین ابزار در لینوکسه. امروزه توزیع های لینوکس با رابط های گرافیکی عرضه میشن ، و شاید بگین رابط گرافیکی کارشما رو کاملا راه میندازه ولی این حرف کاملا اشتباهه ، و کسی که ترمینال لینوکس رو بلد نباشه هیچوقت نمیتونه خودشو جای یه لینوکسی جا بزنه.

شبیه ساز ترمینال یا ترمینال لینوکس

شبیه ساز ترمینال یا ترمینال لینوکس برنامه ای است که در محیط گرافیکی قرار داره و استفاده از آن یک ضرورت برای کسانی است که از سرور های لینوکسی استفاده میکنند. در واقع وقتی دستورات را در شبیه ساز ترمینال وارد میکنید دارید با shell ارتباط برقرار میکنید. هر سیستم عامل شبیه ساز های مخصوص به خودش رو داره .

شبیه ساز های ترمینال رایج در لینوکس:

  • Konsole (KDE Desktop)
  • gnome-terminal(Gnome Desktop)

توزیع های مختلف براساس میزکاری که اراعه میدهند، شبیه ساز های ترمینال گوناگونی دارند.که معروفترین اونهارو در بالا گفتم. ولی کار همه ی آنها یک چیز است آن هم ارتباط با (shell) ، و تفاوت شبیه ساز های ترمینال فقط از لحاظ ظاهری هست.

Shell چیست؟

Shell یا (شل) همان محیط خط فرمان در لینوکس است که دستورات وارد شده توسط کاربر را برای سیستم ترجمه میکند! سیستم شما فقط 0,1 را میفهمد پس یک رابط در این میان باید باشد تا دستورات شما را به 0,1 تبدیل کند تا سیستم متوجه منظور شما شود. پس زمانی که شما دستوری را در شبیه ساز ترمینال لینوکس وارد میکنید ، shell این دستور را به 0,1 تبدیل کرده و سیستم عکس العمل خودش رو نشون میده.

bsh , csh دو شل اصلی لینوکس هستند که از این دو چند شل پدید آمده است. مثل bash , ksh , zsh , tcsh و…

ما دو نوع دستور در لینوکس داریم:

دستورات داخلی

دستوراتی هستند که در خود shell وجود دارند و با نصب لینوکس قابل اجرا هستند.

دستورات خارجی

دستوراتی هستند که با نصب یک برنامه در لینوکس قابل اجرا هستند.

شروع کار با ترمینال لینوکس

همین الان اگه توزیع لینوکسی خودتون رو بالا بیارین با زدن کلیدهای Ctrl + Alt + t ترمینال خودتون رو باز کنید. اگه نشد میتونید از قسمت Search با نوشتن عبارت Terminal ترمینال توزیع خودتون رو باز کنید.

اگه به هر دلیل دیگه ای نتونستین ترمینال رو باز کنید میتونید با فشردن کلیدهای ctrl+alt+f3/f4/f5 از ترمینال مجازی استفاده کنید و برای خروج از آن کلید های ترکیبی alt+ctrl+f2 را فشار دهید.

برای یادگیری دستورات لینوکس میتوانید از دوره های lpic استفاده کنید که بهترین آموزش های لینوکس به حساب می آیند. و توی یک پست نمیشه تمامی دستورات لینوکس رو یاد داد.

نوشته شده در codolin.ir توسط mohsenkh.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *