نصب کارت گرافیک Nvidia در لینوکس و حل مشکل Nvidia با لینوکس

عکس

این روزا Nvidia بهترین کارت گرافیک شناخته میشه ولی کاربران لینوکس با نصب کارت گرافیک Nvidia در لینوکس مشکلاتی دارن. من هم از همین دسته افراد بودم ولی الان هر توریعی نصب میکنم دیگه با Nvidia مشکلی ندارم.

اوایل که کارت گرافیک Nvidia اومده بود من رفتم طرفش و بعد از اینکه توزیع های گنو لینوکس رو نصب میکردم در بالا اومدن سیستم مشکل داشتم و نمیدونستم مشکل از کجا هست. اون موقع هم هرچی گشتم مقاله ی فارسی در این باره پیدا نکردم. با تلاش خیلی زیاد توی سایت های خارجی بالاخره فهمیدم مشکل از کجاست و الان دیگه با این کارت گرافیک قدرتمند مشکلی ندارم.

Nvidia

شرکت Nvidia یک شرکت آمریکایی هست که در زمینه ی کارت های گرافیکی ، ویدیویی و… فعالیت میکنه. این روزا در کامپیوتر های رو میزی و کنسول های بازی ازاین کارت قدرتمند استفاده میکنند. این شرکت 3 محصول عرضه میکند:

  • GeForce
  • Quadro
  • Tesla

برای اطلاعات بیشتر میتونید به ویکیپدیا برین.

مشکل بالا نیومدن توزیع با کارت گرافیک Nvidia

بعد از نصب توزیع گنو لینوکسی خودتون وقتی که میخواین وارد اون بشین ممکنه با یک صفحه سیاه یا با نوشته های عجیب و غریبی مواجه بشین. و در این صورت یا سیستم بالا نمیاد و یا خیلی طول میکشه تا بالا بیاد. اما راه حل چیه؟

1.وقتی سیستم رو روشن کردین و گراب رو مشاهده کردین قبل از اینکه Enter بزنید و وارد بشین از توی Keybord کلید e رو فشار بدین تا یه تغییری توی صفحه باز شده بدیم.

2.به دنبال خطی بگردین که با واژه ی linux شروع شده و تقریبا در انتهای اون خط quiet یا splash quiet یا quiet splash وجود داره.

3.به انتهای اون خط برین و نوشته زیر رو به اون اضافه کنید:

nouveau.modeset=0

4.حالا با زدن کلید F10 میتونید سیستم رو به درستی بالا بیارین .

*نکته: با این روش اگه پیش بریم باید هربار که میخوایم سیستم رو بالا بیاریم این کار رو انجام بدیم . اما چگونه این تنظیمات رو همیشگی کنیم و هربار نخوایم این کار رو تکرار کنیم؟

1.بعد از اینکه سیستم کامل بالا اومد ترمینال توزیع خودتون رو باز کنید و دستور زیر رو برای edit کردن فایل grub وارد کنید.(من از ویرایشگر nano استفاده میکنم.)

sudo nano /etc/default/grub

2.به دنبال GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT بگردین و به انتهای اون برین و نوشته زیر رو به اون اضافه کنید:

nouveau.modeset=0

با زدن کلید های ctrl + x و بعد y و بعد Enter تنظیمات رو ذخیره میکنیم و خارج میشیم.

3.با زدن دستور زیر grub رو آپدیت میکنیم تا تغییرات اعمال بشه:

sudo update-grub

در صورتی که توزیع شما با دستور بالا مشکل داشت از دستور زیر استفاده کنید:

sudo update-bootloader

نصب Nvidia در لینوکس

خب nvidia توی مخازن بعضی از توزیع ها وجود داره و میتونید اونو راحت نصب کنید اما ما توی این روش به صورت دستی نصب میکنیم تا همه بتونن رو هر توزیعی nvidia رو نصب کنن.

1.دانلود nvidia

به سایت رسمی nvidia برین و با توجه به مشخصات کارت گرافیک خودتون درایور مورد نظر رو دانلود کنید. بعد از دانلود درایور به یک فایل با پسوند run میرسیم.

2.قابلیت اجرایی دادن به فایل دانلود شده

با دستور زیر به فایلی که دانلود کردین قابلیت اجرایی بدین.

sudo chmod +x nvidia.run

*به جای nvidia.run اسم فایل خودتونو بزنید.

3.نصب Nvidia

و در نهایت با دستور زیر nvidia رو نصب کنید.

sudo ./nvidia.run

*به جای nvidia.run اسم فایل خودتونو بزنید.

مننظر بمونید تا نصب شه و تمام.

نوشته شده در codolin.ir توسط mohsenkh.ir

2 Comments

  1. لب تاب جدیدم با نصب ابونتو به مشکل خورده بود همه صفحه ها و فروم های مربوط به ابونتو رو یک هفته زیرو رو کردم تا اینکه این مطلب مشکل منو حل کرد ممنونم واقعا ازتون عاااالی بود عااااالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *